top of page

Siūlau atsisakyti plastikiniuose buteliukuose pateikiamo vandens Seime

2022-05-17

Šiandien kartu su grupe parlamentarų kreipėmės į LR Seimo kanclerį kviesdami inicijuoti geriamojo vandens pateikimo pokyčius Seimo plenarinių posėdžių ir kitose posėdžių salėse. Siekdami įgyvendinti ambicingus aplinkos taršos mažinimo tikslus turime tapti pavyzdžiu ir pademonstruoti, kad viešosios įstaigos gali puikiai funkcionuoti be plastikiniuose buteliukuose pateikiamo vandens, atsigaivinimui naudojant vandentiekio tiekiamą vandenį.
LR Seimo kanceliarijos pateiktais duomenimis, Seime 2019 m. sunaudota 34 952 vienkartinio plastiko mažos talpos vandens buteliukų. 2020 m. nepaisant prasidėjusios pandemijos ir atšauktų posėdžių bei gyvų susitikimų Seime sunaudoti 25 054 buteliukai vandens. 2021 m. tęsiantis pandemijos ribojimams teikiamo vandens skaičiai augo ir pasiekė 28 428 vnt. buteliukų. Pirmųjų šių metų mėnesių tendencijos rodo, kad netrukus grįšime prie ikipandeminio vartojimo įpročių, nes per sausio-balandžio mėnesius jau sunaudota 15 438 buteliukų vandens.


Turime ieškoti alternatyvų, tvaresnių ir ilgalaikėje perspektyvoje taupesnių sprendimų kaip suvaldyti šį gausų vienkartinio plastiko vartojimą mūsų institucijoje. Todėl šiandien Seimo kancleriui pateikėme pasiūlymą, kaip galėtume tapti pavyzdžiu ir sumažinti vienkartinio plastiko naudojimą, atsigaivinimui naudodami vandentiekio tiekiamą vandenį.

Vilniaus vandentiekio vanduo yra kokybiškas, todėl Lietuvos Respublikos Seimo plenarinių posėdžių salėje bei kituose posėdžiuose vandenį plastikiniuose mažos talpos buteliukuose lengvai galime keisti į geriamojo vandens stotelių sistemą ar kitus mažiau aplinkai kenksmingesnius geriamojo vandens pateikimo būdus.


Geriamojo vandens stotelės nėra nauja ar neišbandyta alternatyva vandeniui buteliukuose. Europos Sąjungos institucijose ne kartą teko matyti bei naudotis geriamojo vandens stotelių sistemomis prie kurių yra padėtos daugkartinio naudojimo stiklinės. Tokiose stotelėse puikiai galim pripildyti ir savo turimas gertuves ir taip gerinti ne tik vandens suvartojimo įpročius, bet ir ženkliai sumažinti vienkartinio plastiko naudojimą.


Siekiant sumažinti aplinkos taršą plastiku, prie iniciatyvos skatinti vartoti vandentiekio vandenį jau yra prisijungę ir kitos valstybės. Jungtinės Karalystės karališkuose rūmuose yra uždrausti vienkartinio plastiko buteliukai ir šiaudeliai, o Jungtinės Karalystės parlamentas papildomai yra uždraudęs ir vienkartinių kavos puodelių naudojimą. Panašūs pokyčiai įgyvendinami ne tik Europoje. Pavyzdžiui, Indijos parlamente jau nuo 2018 m. atsisakyta vienkartinio plastiko buteliukų ir šiaudelių.

15 peržiūrų0 komentarų

Comentarios


bottom of page