top of page

Privalome laikytis susitarimo ir garantuoti tinkamas investicijas į mokslą

2021-12-08


Nors Vyriausybė su Švietimo ir mokslo ministre priešakyje giriasi avansu, kad investicijos į mokslą per metus augs trečdaliu ir neva, jų derybų dėka, mokslo bendruomenė gyvens sočiau ir geriau, realybė rodo visai ką kita.


Šiandien Ekonomikos komitete turėjome nepagražintą diskusiją su Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP ) organizacijų, mokslo bei verslų atstovais, kurie neslepia, kad ministerija juda tinkama linkme, tačiau tikrai ne tiek, kiek buvo įsipareigojusi. Skambiai pristatyta kitų metų biudžete numatyta asignavimų suma, pasak MTEP atstovų, neatitinka partijų susitarimo dėl Lietuvos Švietimo politikos numatytų tikslų ir neužtikrina tvaraus tų tikslų siekimo.


Nepaisant ministerijos pagyrų skirti MTEP papildomus 20 mln. EUR, primenu, kad būtent kartu su opozicijos partneriais esame pateikę siūlymą šios srities finansavimą didinti iki papildomų 67 mln. EUR. Siūlau biudžete numatyti reikšmingą pokytį ir užfiksuoti konkrečias sumas 2023 ir 2024 metams.


Lietuvai reikia ilgalaikės strategijos, galinčios užauginti ir padėti spręsti šalies verslo problemas, inovuoti strateginius šalies ekonominius sektorius. Investicijos į mokslinius tyrinėjimus duoda milžinišką ekonominę naudą, per žinių transformaciją ir jos pritaikomumą. Visa tai ilgalaikėje perspektyvoje virsta pajamomis ir įplaukomis į valstybės biudžetą.


Šis finansavimas yra esminis klausimas sprendžiant ne tik mokslo darbuotojų atlyginimų klausimą, bet ir kuriant naujus produktus, vykdant mokslinius tyrimus ir keliant mūsų šalies konkurencingumą, o tai yra ir kiekvieno mūsų piliečio gerovė.


Dar iš savo patirties Vyriausybėje žinau, ką reiškia politinių partijų susitarimo laikymasis. Pavyzdžiui, Lietuvos gynybos politikos gairių susitarimas būdavo įgyvendinamas kiekvieno euro tikslumu. Liūdna, kad dabartinį susitarimą dėl investicijų į mokslą ir inovacijas, pasirašiusių partijų atstovai lengva ranka pasiryžę nubraukti beveik trečdaliu jau pirmaisiais metais. Remiantis praktika, jau pirmaisiais metais susitarimą vykdyti tik iš dalies, ko galime tikėtis 2023 metais, kai reikės papildomai skirti 103 mln. eurų? Ar 2024-aisiais, kai reikės dar papildomai 146 mln. eurų?


Nepaisant to, kad mūsų frakcija pasirašant tokį susitarimą, dar nedalyvavo, tikiuosi, kad mūsų ir kolegų žingsniai ir siūlomos korekcijos biudžete leis kiek įmanoma padidinti Vyriausybės įsipareigojimų laikymąsi. Viliuosi, kad antradienį naujai registruojamas projektas įtikins parlamentarus, kad investicijos į mokslą yra mūsų šalies ateitis, ir mums pavyks šiuos metus užbaigti žinant, jog šiai sričiai skirsime deramą dėmesį, o finansavimas nuo žemutinės ribos pakils iki reikiamo lygio.

49 peržiūros0 komentarų

Comments


bottom of page