top of page

Dėl asmens teisių ir laisvių ribojimo ekstremaliose situacijose turi spręsti Seimas

2021-10-13

2020 metų vasario 28 diena – pandemijos startas Lietuvoje. Būtent tą dieną pranešta apie nustatytą pirmąjį COVID-19 atvejį Lietuvoje, visai netrukus šalyje buvo paskelbtas karantinas. Nuo to laiko praėjo daugiau kaip pusantrų metų, veiklą pradėjo nauja Vyriausybė, įsigytas pakankamas kiekis vakcinų masinei gyventojų vakcinacijai.


Ir nors galima suprasti, kad pandemijos pradžioje nei viena valstybė pasaulyje neturėjo reikiamų žinių aiškiai prognozuoti viruso raidą ar modeliuoti efektyviausias jo valdymo priemones, visos Vyriausybės turėjo gauti ir gavo platesnius nei įprasta įgaliojimus operatyviai priimti sprendimus ir veikti. Lietuvos Vyriausybė – ne išimtis.


Tačiau per šiuos pusantrų metų nuo pandemijos paskelbimo, situacija reikšmingai pasiektė. Ne tik Vyriausybės, atitinkamos tarnybos ir ekspertai, bet ir piliečiai ženkliai sumažino nežinomybės ir neapibrėžtumo jausmą. Apie viruso plitimą žinome ženkliai daugiau, per rekordiškai trumpą laiką atradome / pagaminome ir išplatinome milžiniškus kiekius vakcinos, iš praktikos žinome, kurios viruso plėtros priemonės efektyviausios. Šiandien Vyriausybė ir atsakingos insitucijos turi galimybę planuotis žingsnius ilgiau negu „iki pietų“.


Nepaisant visų teigiamų pokyčių, šis laikotarpis smarkiai supriešino visuomenę. Atsirado begalė įtampų, kurios reikalauja aktyvios ir atviros diskusijos ir su piliečiais, ir parlamente. Tam, kad kontraversiški ar įtampas keliantys Vyriausybės sprendimai viešai ir iš visų pusų būtų išdiskutuojami, tam kad abejojančių visuomenių grupių argumentai būtų įgarsinti ir išgirsti ir, svarbiausia, tam, kad Vyriausybės sprendimai būtų ne visuomenę priešinantys, o jos palaikomi.


Džiaugiuosi, kad vakar pavyko žengti pirmuosius tai realizuojančius žigsnius, o kolegos parlamentarai po pateikimo beveik vienbalsiai pritarė demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ inicijuotiems siūlymams.


Mūsų projektas numato, kad šalyje paskelbus valstybės lygio ekstremalią situaciją ir jai tęsiantis ilgiau kaip 6 mėnesius – dėl asmens teisių ir laisvių ribojimų pratęsimo vėliau spręstų Seimas.


64 peržiūros0 komentarų

Comments


bottom of page